Włącz obsługę Java Script w swojej przeglądarce aby strona wyświetlała się poprawnie.

Aerozole do konserwacji podwozia – jak zabezpieczyć samochód przed korozją?

Właściciele wieloletnich aut często zmagają się z korozją. Jeśli jesteś jednym z nich, to z pewnością zależy Ci na tym, aby uniknąć zniszczeń. W związku z tym warto zadbać o dobrze zakonserwowane i zabezpieczone podwozie. Jeśli nie podejmiesz żadnych działań, to problem korozji będzie się nawarstwiał, a wówczas zagrożone będą elementy konstrukcyjne pojazdu. Jak konserwować podwozie samochodu, aby skutecznie zabezpieczyć się przed rdzą?

 

Czy warto stosować środki do zabezpieczenia podwozi samochodowych?

W Polsce flota samochodów znacząco odmłodniała. Na naszych drogach coraz mniej samochodów, które lata świetności mają już za sobą. Powodem takiej sytuacji jest wynajem długo- i krótkoterminowy aut, a także duża popularność leasingu. Dzięki temu pojazdy szybciej zmieniają swoich właścicieli, ale też trafiają do recyklingu. Mimo tego nie brakuje pasjonatów, dla których wiek auta nie jest ważny, a bardziej liczy się jego historia.

 

Producenci wprowadzają coraz lepsze zabezpieczenia antykorozyjne, które przede wszystkim znaleźć można w nowych samochodach. Nie oznacza to, że możesz czuć się zwolniony z troski o stan podwozia Twojego samochodu. Właściwa konserwacja tego elementu pojazdu to mniejsza awaryjność, dłuższa żywotność, a także mniej problemów i zbędnych wydatków na naprawę.

 

Fabryczne zabezpieczenia podwozi samochodowych

Współczesne auta są przez pewien czas odporne na działanie korozji. Dotyczy to zarówno wierzchniej warstwy lakieru, jak i podwozia. W procesach produkcji wyeliminowano, a na pewno ograniczono ryzyko pojawienia się rdzy. Jednak fabryczna powłoka nie będzie chroniła auta w nieskończoność. Podwozie ma częstszy kontakt z zanieczyszczeniami niż karoseria, a z pewnością więcej czasu poświęcasz na polerowanie lakieru niż czyszczenie podwozia. Dlatego do zabezpieczenia podwozi samochodowych warto podejść z należytą starannością i systematycznie do niego zaglądać.

 

Konserwacja i naprawa uszkodzeń podwozia

W trakcie podróży samochodem, podwozie narażone jest na kontakt z wodą, żwirem, piaskiem, a zimą ze śniegiem i solą. Wszystkie te czynniki sprawiają, że nawet w kilkuletnich samochodach pojawiają się ogniska rdzy. Warto zwrócić na to uwagę podczas rutynowego przeglądu.

Istnieje jeszcze jeden czynnik, który negatywnie wpływa na ochronę podwozia – to naprawy powypadkowe. Mechaniczne uszkodzenia konstrukcji podwozia należy zabezpieczyć specjalnymi środkami. Służą do tego np. aerozole do konserwacji podwozia, które chronią je przed pojawieniem się ognisk rdzy.

 

Choć podwozia nie oglądasz tak często, jak lakieru karoserii, to nie znaczyć, że można o nim zapomnieć. Dziury w zębie też nie zawsze zauważysz w domowym lusterku, ale negatywne skutki próchnicy z pewnością poczujesz. Z samochodami jest podobnie, choć pojazd nie powie Ci, że „coś go boli”. Dentystyczna metafora pokazuje, że troska o auto nie kończy się na karoserii. Czasami trzeba zajrzeć w mniej reprezentacyjne miejsca, pozbyć się zanieczyszczeń i zabezpieczyć je przed rdzą. Pomogą w tym aerozole do konserwacji podwozia.

 

Konserwacja podwozia to zabieg, który możesz wykonać samodzielnie lub zlecić doświadczonemu specjaliści. Na rynku dostępnych jest wiele środków do konserwacji, które sprawdzą się też do miejscowych napraw. Pamiętaj, że aerozole do konserwacji podwozia należy nakładać na oczyszczone podwozie. Tylko wtedy możesz liczyć na długotrwały efekt.

 

Konserwacja podwozia – jak przygotować powierzchnię?

Nie można po prostu wjechać na kanał, popsikać podwozie aerozolem lub innym preparatem i ruszyć w dalszą drogę. Jest kilka kroków, o których należy pamiętać przed przystąpieniem do prac konserwujących. Zobacz, o czym warto pamiętać.

 

Przygotowanie podwozia:

  • Zadanie zacznij od pozbycia się wszystkich plastikowych elementów.
  • Umyj dokładnie podwozie przed nałożeniem preparatu. Pomocna będzie myjka ciśnieniowa.
  • Po wyschnięciu, użyj drucianej szczotki. Dzięki niej pozbędziesz się ognisk korozji. Do wyboru masz wersje ręczne, a także nakładki do wiertarek. W tym drugim wypadku praca będzie bardziej efektywna, a przy tym oszczędzisz czas.
  • Przed nałożeniem preparatu konserwującego, należy odtłuścić podwozie.
  • Jeśli po tych zabiegach zostaną miejsca objęte rdzą, których nie można wyszlifować, nanieś na nie specjalny preparat, który zatrzyma rozwój korozji.

 

Wykonanie wymienionych zadań dobrze przygotuje podwozie Twojego samochodu do konserwacji. Tego rodzaju prace sprawiają, że preparaty efektywniej chronią spodnią część auta przed czynnikami zewnętrznymi.

 

Konserwacja podwozia – jak aplikować preparaty ochronne?

W zależności od stopnia Twojej wiedzy i dostępnych narzędzi masz trzy różne możliwości nakładania preparatów ochronnych. Jeśli któryś z nich jest dla Ciebie kłopotliwy, wybierz inną technikę lub zleć zadanie doświadczonej firmie.

 

Konserwacja podwozia przy użyciu pędzla

Do konserwacji podwozia potrzebny będzie klasyczny pędzel malarski. Przydadzą się akcesoria z różnymi końcówkami tj. płaski i okrągły. Dzięki temu szybciej poradzisz sobie z większymi powierzchniami, a także dotrzesz do wszelkich zakamarków. W tej metodzie ważna jest precyzja i duża staranność. Mocno skorodowane przestrzenie wymagają grubszej warstwy preparatu. Różnej wielkości pędzle pomogą Ci wygodnie nanieść preparat ochronny nawet w trudno dostępnych miejscach.

 

Konserwacja podwozia przy pomocy pistoletu natryskowego

Rozwiązanie dla bardziej zaawansowanych użytkowników, którzy przede wszystkim dysponują tego rodzaju sprzętem. Po zabiegach przygotowawczych, naniesienie warstwy preparatu konserwującego jest bardzo szybkie i proste. Technologia pozwala na dotarcie nawet w trudno dostępne miejsca. Efektem pracy jest jednolita powłoka, która skutecznie chroni przed piachem, wodą czy solą.

 

Aerozole do konserwacji podwozia

Metoda stosowana jest w sytuacjach, gdy szybko chcesz nałożyć warstwę ochronną. Technikę stosują zarówno amatorzy, jak i profesjonaliści. Preparat sprawdzi się jako zabezpieczenie w sytuacjach, gdy auto było w naprawie lub mechanik wymienił, jakiś z elementów podwozia. Aerozole można wykorzystać do pokrycia całego spodu auta lub określonych miejsc.

 

Czy zabezpieczenie podwozi samochodowych wykonać samodzielnie, czy zlecić w warsztacie?

Przede wszystkim to kwestia Twojej wiedzy, dostępnych narzędzi i chęci. Pasjonaci motoryzacji potrafią godzinami oglądać swoje auta, a wszystkie prace konserwujące wykonują w większości samodzielnie. Nie brakuje też osób, które traktują samochody, jako narzędzia, które ułatwiają transport z punktu A do punktu B. W takiej sytuacji zdecydowanie lepiej zlecić zadanie w zaprzyjaźnionym warsztacie.

 

Czego potrzebujesz do konserwacji podwozia?

  • Garażu z kanałem lub podnośnika
  • Najskuteczniejsza, a zarazem najwygodniejsza metoda aplikacji substancji zabezpieczającej to ta z użyciem pistoletu natryskowego z kompresorem. Nie każdy dysponuje takim sprzętem.
  • Umiejętności technicznych, aby dobrze przygotować podwozie i rozpylić środek ochronny.

 

Jeśli nigdy samodzielnie nie konserwowałeś podwozia, ale zależy Ci na tym, aby się nauczyć, warto sięgnąć po informacje w internecie lub poprosić znajomego mechanika o pomoc. Każdorazowo przy wykonywaniu tego typu czynności, zachowaj ostrożność i pamiętaj o bezpieczeństwie.

 

Zadbaj o konserwację podwozia

Troska o samochód pozwala utrzymać sprawność pojazdu, co przekłada się na bezpieczeństwo podróżowania. Choć karoseria potrafi przyciągać uwagę, to nie powinieneś zapominać o podwoziu. Rutynowy przegląd to dobra okazja, aby zlecić konserwację podwozia, szczególnie w autach wieloletnich. Dzięki temu zadbasz o jego odporność i wytrzymałość, co przełoży się na mniejszą liczbę napraw i niższe koszty użytkowania pojazdu.

 

Szukasz preparatów do zabezpieczenia podwozi samochodowych, a może chcesz usunąć wgniecenie lub myślisz o nowym kolorze swojego auta? Zajrzyj do naszego sklepu. Jeśli masz pytania, to skontaktuj się z nami – chętnie pomożemy.

Ta strona używa plików cookie. Kontynuując używanie tej strony zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookie.
Zaakceptuj i zamknij.