Włącz obsługę Java Script w swojej przeglądarce aby strona wyświetlała się poprawnie.

Konserwacja podwozia – czym zabezpieczyć podwozie samochodu?

Podwozie to nieeksponowana część samochodu, którą zwykle ogląda tylko mechanik. Dla większości osób zwyczajnie nie ma tam nic ciekawego. Istnieje jednak coś na kształt „persona non grata”, co uwielbia takie miejsca - to rdza.

W ciągu roku podwozie jest narażone na różnego rodzaju niebezpieczeństwa. Zimą śnieg i błoto pośniegowe mogą spowodować wiele uszkodzeń podwozia. Latem natomiast piasek i drobne kamienie są niebezpieczne ze względu na ścieranie. Wszystkie te zanieczyszczenia prowadzą do korozji podwozia, ponieważ zdrapują fabryczną warstwę ochronną. Aby uzyskać najlepsze rezultaty, zaleca się regularną konserwację podwozia co 4-6 lat!

Jak wygląda konserwacja podwozia?

Podwozie wystawione jest na działanie warunków atmosferycznych. Wytrzyma opady deszczu, śniegu, napór błota, mróz, a także otarcia i zarysowania (uwaga na wysokie krawężniki!). Warto czasami spojrzeć na podwozie fachowym okiem. Pomoże w tym regularny serwis w firmie, która potrafi zatroszczyć się o dobrą kondycję podwozia.

Na czym polega konserwacja podwozia??

Dokładne mycie pojazdu jest pierwszym etapem kompletnej kontroli podwozia pojazdu. Polega ono na użyciu myjki wysokociśnieniowej lub zwykłej szczotki z płynem, w celu usunięcia z powierzchni wszelkich niepożądanych elementów.

Jeśli widoczne są plamy korozji, należy je najpierw usunąć. Bardzo ważne jest jednak, aby przed rozpoczęciem jakichkolwiek prac, podwozie całkowicie wyschło. Dopiero później można przejść do realizacji zadania. Każde miejsce, gdzie widoczne są ślady korozji, należy zeszlifować. Zdarza się, że konieczne będzie wspawanie nowego fragmentu blachy. W następnym kroku należy odtłuścić miejsca obróbki oraz nałożyć na powierzchnię podkład zawierający cynk.

Jak przebiega konserwacja podwozia?

Przed przygotowaniem się do właściwej konserwacji, konieczne jest usunięcie wszystkich luźnych części podwozia, osłon, nadkoli i plastików. Dodatkowo należy osłonić elementy układu wydechowego. Osiąga on wysokie temperatury, a gdy substancja zabezpieczająca na nim osiądzie, może pojawić się nieprzyjemny zapach w trakcie jazdy.

W celu ochrony i konserwacji podwozia stosuje się środki z woskami, gumami i substancjami bitumicznymi, które są stosunkowo elastyczne. Środki do konserwacji podwozia nakłada się się pędzlem lub pistoletem, zwracając uwagę na trudno dostępne miejsca, bo w nich gromadzi się najwięcej zanieczyszczeń.

RUBBER PROTEX Plus 1l - środek do konserwacji podwozia wykonany na bazie bitumów i wypełniaczy mineralnych

Jeśli chcesz odpowiednio zabezpieczyć spodnią część samochodu przed uszkodzeniami, najlepiej nałożyć na wszystkie powierzchnie podwozia powłokę ochronną o grubości 2 mm. Piasek i drobne kamienie powodują ścieranie się fabrycznie nałożonej warstwy ochronnej, co z czasem może prowadzić do korozji. Konserwacja podwozia odpowiednimi preparatami skutecznie chroni je przed uszkodzeniami mechanicznymi, wilgocią i zanieczyszczeniami drogowymi.

Konserwacja podwozia na rdzę

Samochody mają fabryczną warstwę ochronną, która z czasem się zużywa. Brak właściwego zabezpieczenia antykorozyjnego sprawia, że wszelkie otarcia, a do tego zły stan dróg, duża wilgotność oraz agresywne środki chemiczne stosowane na drogach, prowadzą do pojawienia się rdzy.

Jeśli chcesz zapobiec degradacji metalowych części, pamiętaj o regularnym czyszczeniu podwozia za pomocą roztworu ochronnego. Dodatkowo wykonywanie tej usługi w miesiącach zimowych i wiosennych, jest wskazanym działaniem profilaktycznym. Na ile starcza konserwacja podwozia? Zwykle powłoka chroni podwozie przez okres od 4 do 6 lat. Podczas regularnych wizyt u mechanika warto poprosić o sprawdzenie jakości zabezpieczenia.

Konserwacja podwozia w domu, czyli zrób to sam

Jeśli jesteś fanem motoryzacji, a przy tym majsterkowiczem, to prawdopodobnie nie ma siły, która nakłoniłaby Cię do powierzenia tego zadania komuś obcemu. Dlatego potwierdzamy, że konserwacja podwozia w domu jest możliwa. Do tego celu będziesz potrzebował odpowiednich preparatów, a także podnośnika lub kanału.

Prace zabezpieczające powinny być przeprowadzone w suchym i ciepłym miejscu. Najlepiej, gdy temperatura powietrza mieści się w przedziale 20°-25°C. Przed rozpoczęciem zadania sprawdź, czy w pomieszczeniu jest odpowiednia wentylacja.

Cały proces ukończysz w około 2 godziny, ale po zabiegu samochód powinien odstać w ciepłym miejscu od 6 do 12 godzin. Wówczas preparaty dobrze zwiążą i wyschną. Powstanie w ten sposób ochrona, którą można dodatkowo wzmocnić drugą warstwą środka. Kierowcy, którzy chcą zadbać o podwozia swoich aut, ale wolą zlecić je doświadczonym specjalistom, mogą zgłosić się do doświadczonej firmy.

RUBBER PROTEX spray 500ml - środek do konserwacji podwozia w sprayu wykonany na bazie żywic fenolowych i wypełniaczy mineralnych

 

Ile kosztuje konserwacja podwozia w samochodzie?

Koszt zlecenia prac profesjonalnej firmie waha się od ok. 400 zł do ok. 900 zł. Wiele zależy użytych materiałów i zakresu realizacji. Im więcej rzeczy do zrobienia, tym większy wydatek.

Korozję podwozia porównać można do próchnicy w zębach. Nie wszystko widać na pierwszy rzut oka, ale to nie oznacza, że problemu nie ma. Dopiero specjalista jest w stanie dostrzec pojawiające się problemy i odpowiednio zareagować.

Warto więc zadbać o regularne wizyty, najlepiej u obu fachowców. Systematyka jest zwykle bardziej opłacalna niż sporadyczne wizyty z „przymusu”. Niestety, najczęściej w wypadku tej ostatniej sytuacji, samo szlifowanie nie wystarcza, a to może kosztować Cię dodatkowe nerwy. W związku z tym, lepiej ich unikać i postawić na regularność.

Sprawdź ofertę naszego sklepu i zobacz jakie środki do konserwacji podwozia mamy w ofercie! Jeśli potrzebujesz porady - skontaktuj się z nami!


Ta strona używa plików cookie. Kontynuując używanie tej strony zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookie.
Zaakceptuj i zamknij.