Włącz obsługę Java Script w swojej przeglądarce aby strona wyświetlała się poprawnie.

Lakier na zamówienie – czy warto zamawiać dopasowany na miarę lakier?

Samochód to przydatne narzędzie, które ułatwia transport. Dla niektórych osób to pasja, a wręcz miłość do swojego auta. Zdarza się, że podczas wyjazdu z parkingu galerii handlowej zarysujesz karoserię. Innym razem może to zrobić kierowca sąsiadującego pojazdu, ale często zdarza się, że takie osoby szybko znikają. Co zrobić w takiej sytuacji? Najlepiej rozprawić się z tzw. obcierką, a pomoże w tym dopasowany lakier do auta.

 

Jak dopasować lakier do samochodu?

Lakiery mają swoje indywidualne nazwy, a mnogość kolorów utrudnia identyfikację konkretnego odcienia. Przez to też trudno znaleźć odpowiednią barwę, która będzie identyczna, jak ta pokrywającą Twoją karoserię. W takiej sytuacji warto sięgnąć po lakier na zamówienie. Jego parametry (kod) znajdziesz na tabliczce znamionowej.

 

Jeśli zauważyłeś na swoim samochodzie rysy lub odpryski, to możesz łatwo je zamaskować. Na rynku działają doświadczone mieszalnie farb, które są w stanie przygotować produkt idealnie dopasowany kolorystycznie do karoserii. Nawet jeśli z biegiem czasu jej kolor się zmienił, to doświadczone firmy wiedzą, jak stworzyć barwę, która będzie dostosowana do obecnego wyglądu lakieru.

 

Twój samochód może trafić do lakiernika. Profesjonalista prawdopodobnie zadba o wiele detali i sprawi, że dany element będzie przygotowany zgodnie ze sztuką. Istnieje też szansa, że zadanie możesz zrealizować w zaciszu własnego garażu. Dla miłośników motoryzacji i majsterkowiczów taka możliwość wydaje się najlepsza. Jeśli jesteś jednym z nich, pamiętaj, aby zapewnić odpowiednie środowisko pracy, czyli m.in. maskę z filtrem i dobrą wentylację pomieszczenia.

 

Lakier do samochodu: zmiana barw

Naprawa otarć i odprysków to prawdopodobnie najczęstsze sytuacje, w których sięgasz po lakier. Nie brakuje jednak osób, które chcą zmienić wygląd swojego auta. W takich sytuacjach przyda się lakier na zamówienie, który będzie dostosowany do Twojej nowej wizji samochodu. Dopasowany lakier do auta nada mu świeżości, intensywności, a także skutecznie zabezpieczy przed działaniem warunków atmosferycznych. Jaki rodzaj lakieru wybrać?

 

Trzy rodzaje lakieru samochodowego

Istnieje wile typów farb do samochodów, a każdy ma swoje zalety i wady. Na wybór konkretnego rozwiązania będzie mają wpływ Twoje potrzeby związane z nową estetyką pojazdu. Część lakierów do krycia karoserii jest prosta do nałożenia, ale są też takie, które wymagają większego doświadczenia. Nie brakuje farb, które mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia. W związku z tym do ich aplikacji potrzebny jest specjalistyczny sprzęt i odpowiednia wentylacja. Zanim zdecydujesz się na któryś typ farby, zwróć uwagę na trzy najpopularniejsze typy.

 

Uretanowy lakier do samochodu

Zaletą tego rodzaju farb jest to, że można ją natryskiwać prawie na każdy rodzaj lakieru. Jest to możliwe dlatego, że lakier nie reaguje z podłożem. Tego rodzaju produkty są atrakcyjne cenowo i bardzo szybko schną po nałożeniu. Karoseria pojazdu jest dobrze zabezpieczona, trwała i nie ulega ani rozpadowi, ani matowieniu.

 

Użytkownicy pojazdów pokrytych lakierem uretanowym twierdzą, że w niektórych przypadkach powłoka ma wygląd podobny do plastiku. Takich sytuacji można uniknąć, jeśli lakier na zamówienie trafi do Ciebie od doświadczonej firmy, która wie, jak łączyć różne składniki. Dopasowany lakier do auta to zapewni dobry wygląd Twojego samochodu.

 

Lakiery metaliczne – wyróżnij się na drodze

Popularny „metalik” to lakier do samochodu, który wyróżni Twoje auto. Tego rodzaju farby mieszczą się w kategorii premium. Pojazd zdecydowanie wyróżnia się na drodze i przyciąga wzrok. Lakier dobrze nadaje się do ukrycia otarć i zadrapań, a zawdzięcza to swoim właściwościom odblaskowym. Dopasowany lakier do auta zwiększa jego wartość w momencie odsprzedaży.

 

Wyzwaniem jest aplikacja, która wymaga doświadczenia. Farba może ukryć otarcia, ale także spowodować trudne do naprawy uszkodzenia. Minusem może być ograniczona paleta kolorów i trudność ze znalezieniem pożądanego odcienia. Z racji tego, że jest to kategoria premium wśród lakierów, jego cena jest wyższa od średniej.

 

Lakiery akrylowe

Zdecydowanym atutem tego rodzaju farb jest to, że są one łatwe do nałożenia, a przy tym zapewniają eleganckie błyszczące wykończenie. Lakier na zamówienie, który łączy w sobie akryl i emalie tworzy solidne zabezpieczenie na karoserii auta. Doświadczony lakiernik jest w stanie oddać charakter każdego samochodu na malowanych elementach.

 

Wśród wad wskazywanych przez ekspertów jest stosunkowo krótki okres żywotności. Lakiery akrylowe określane są często mianem „miękkich”. Farba zużywa się, a z czasem znika, gdy wystawiona jest na działanie chemii (myjnie) i działania promieniowania UV. Amatorzy mogą mieć problem z ich aplikacją. Do uzyskania pożądanego efektu potrzebny jest farba, a także wierzchnia warstwa lakieru bezbarwnego, który wzmocni całą powłokę.

 

Dopasowany lakier do auta to nie wszystko

Proces lakierowania to nie tylko nakładanie farby na karoserię samochodu. Czasami potrzebna jest korekta otarcia, a innym razem usunięcie odprysków o większej średnicy. W takich sytuacjach przydaje się zestaw naprawczy. Zazwyczaj w jego skład wchodzi lakier w sprayu akrylowy, preparaty zwiększające przyczepność farby, papier ścierny i zmywacz.

 

W nowych samochodach z dwuskładnikową powłoką lakierniczą najpierw nakłada się lakier bazowy, a następnie zabezpiecza się go lakierem bezbarwnym. Do wyboru masz farby połyskowe, jak i matowe, a to szansa na podrasowanie charakteru auta.

 

Zakres prac naprawczych może się różnić w zależności od kondycji karoserii. W przypadku rdzy ważne jest jej usunięcie i zabezpieczenie przed dalszym korodowaniem. Pomoże w tym lakier podkładowy, na który nakłada się właściwą wersję farby.

 

Jeśli myślałeś o polakierowaniu elementów plastikowych, zamiast podkładu epoksydowego lub akrylowego, sięgnij po dedykowany podkład do tego rodzaju powierzchni. Pamiętaj o konieczności wcześniejszego umycia i przeszlifowania powierzchni. Dzięki temu farba dobrze pokryje i zabezpieczy malowane części. Również w takiej sytuacji przydaje się lakier na zamówienie, który będzie wyglądał identycznie na powierzchniach metalowych i plastikowych.

 

Lakier do samochodu okiem ekspertów

Zdaniem doświadczonych specjalistów z branży lakiernictwa, użycie farby do pokrycia karoserii jest najtrwalszym i najlepszym sposobem na zmianę koloru samochodu. Jednocześnie to najbardziej odporna powłoka na uszkodzenia mechaniczne. Trwałość i żywotność takiej powierzchni gwarantuje wykonanie dobrej mieszanki lakierów, a także profesjonalna aplikacja.

 

Lakierowanie samochodu ma także swoje wady. Jest to zadanie bardzo czasochłonne, które wymaga doświadczenia, a także precyzji i wyczucia smaku. Zwykle lakieruje się poszczególne elementy auta, bo wymiana całego lakieru to kosztowne rozwiązanie np. w przypadku używanych 15-letnich aut.

 

Lakier na zamówienie – czy warto go zamawiać?

Lakierowanie samochodu to zadanie, które przy zachowaniu odpowiednich środków ostrożności można wykonać własnoręcznie np. w garażu. Jeśli jednak obawiasz się efektów swojej pracy, postaw na doświadczonych specjalistów. 

 

Kod koloru znajdziesz na tabliczce znamionowej, co ułatwi Ci jego dopasowanie do barwy samochodu. Prace lakiernicze dotyczą najczęściej korekty obcierek lub odprysków. Oczywiście to także dobry sposób, aby zmienić charakter swojego pojazdu. Jeśli szukasz oryginalnych pomysłów i inspiracji na nowy kolor auta, skontaktuj się z nami.

Ta strona używa plików cookie. Kontynuując używanie tej strony zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookie.
Zaakceptuj i zamknij.