Włącz obsługę Java Script w swojej przeglądarce aby strona wyświetlała się poprawnie.

Pistolet lakierniczy - jaki wybrać?

Oferta sprzętu malarskiego dostępnego na rynku jest ogromna. Wydawać się może, że wystarczy wybrać dowolny sprzęt, gdyż wszystkie są równie dobre. Niemniej jednak faktem jest, że pistolety natryskowe znacznie różnią się od siebie i ważne jest, aby zrozumieć, jaki model będzie najlepiej odpowiadał Twoim indywidualnym potrzebom.

Pistolety lakiernicze - bogata historia

Profesjonaliści, praktycy i technicy z wielu branż, w różny sposób związanych z malarstwem, mają swoje konkretne preferencje. Jedne pistolety lakiernicze polecają, a inne odradzają, ale czy słusznie?

Techniki nakładania powłok przy użyciu pistoletów natryskowych mają ponad 100-letnią tradycję! Natryskiwanie za pomocą sprężonego powietrza na przestrzeni czasu się nie zmieniło. Przeobrażeniu uległy za to pistolety natryskowe i towarzyszące im materiały, które nieustannie ewoluują. To, co kilka lat temu było przełomowym rozwiązaniem, obecnie jest co najwyżej standardem. Współczesny sprzęt bardzo się zmienia, ale modyfikacjom ulegają także parametry pracy, otoczenie (specjalne pomieszczenia) i zalecenia, co do eksploatacji urządzeń (BHP).

Rodzaje pistoletów lakierniczych

Na rynku dostępne są różne rodzaje pistoletów lakierniczych. Dominują dwa główne kryteria, którymi należy kierować się przy wyborze sprzętu. Jest to odpowiednio: sposób zasilania zbiornika i technologia natrysku. Ostatni element określa podaż materiału natryskowego, czyli ilość farby nakładanej w określonym czasie i na danej powierzchni.

Ze względu na sposób zasilania zbiornika wyróżnić można:

  • Pistolet lakierniczy zasilany grawitacyjnie, ze zbiornikiem górnym - sprzęt, ze względu na małą pojemność zasobnika, polecany jest do malowania detali,
  • Pistolet lakierniczy zasilany syfonowo, ze zbiornikiem dolny - używa się ich do malowania dużych powierzchni. Sprawdzi się przy częstej wymianie kolorów.
  • Pistolet lakierniczy zasilany ciśnieniowo - rozwiązanie dedykowane profesjonalnym lakiernikom. Urządzenie zasilane jest pompką tłokową, membranową lub zbiornikiem ciśnieniowym.

Techniki malowania natryskowego można podzielić ze względu na zastosowanie ciśnienia. Przeważnie, jest ono zależne od rodzaju wykonywanej pracy.

Pistolety lakiernicze ciśnieniowe:

  • pistolet lakierniczy HP (wysokociśnieniowy),
  • pistolet lakierniczy HVLP (niskociśnieniowy),
  • pistolet lakierniczy RP (o zredukowanym ciśnieniu),
  • pistolet lakierniczy LVLP niskociśnieniowy, z niskim zużyciem materiału,
  • pistolet lakierniczy LVLP niskociśnieniowy, ze średnim zużyciem powietrza.

Specjaliści najczęściej sięgają po pistolety HP, HLVP i RP. Technologie cieszą się dużą popularnością, zwłaszcza w lakiernictwie samochodowym. Co warto wiedzieć o poszczególnych modelach?


Pistolet lakierniczy LEADER HVLP

Pistolet lakierniczy

Pistolet lakierniczy: HP, HVLP i RP

Obecnie dostępnych jest wiele metod wytwarzania dysz, z których najstarszą jest technologia wysokociśnieniowa (HP). Ciśnienie robocze wynosi 3-4 bary, a zapotrzebowanie na powietrze jest niewielkie. Mgła natryskowa ma duży pęd i wnika w pęknięcia i szczeliny, ale wiąże się to ze stratami materiału.

U schyłku lat 90. XX wieku, pojawiły się pistolety HVLP. Urządzenia charakteryzowały się sprawnością malowania na poziomie przekraczającym 70%. Była to znacząca przewaga nad urządzeniami wysokociśnieniowymi, które mogły pochwalić się sprawnością nieprzekraczającą 50%. Minusem HVLP był dwukrotnie większy pobór powietrza w porównaniu do rozwiązań HP i ograniczona skuteczność rozpylania materiałów o wyższej lepkości.

Modele HP i HVLP łączyły skrajne cechy. Jeden pistolet mógł pochwalić się większą szybkością malowania, a drugi dokładnością. Producenty postanowili połączyć obie te cechy i stworzyli pistolety średniociśnieniowe. Oznacza się je jako Hi-T.E.C, Trans TECH lub RP.

Pistolety RP pracują przy niskim ciśnieniu, co minimalizuje zużycie powietrza i straty farby. Urządzenia te charakteryzują się szerokim zasięgiem natrysku, pracują bardzo cicho i pozwalają na nakładanie cienkich warstw materiału. Dotychczas stosowane do farb wodorozcieńczalnych pistolety RP, są obecnie standardowym wyposażeniem przy farbach bezbarwnych.

Co warto wiedzieć o rozpylaniu?

Określenie rodzaju pistoletu lakierniczego, z którym pracujesz, nie zawsze jest łatwe. Regulacje emisji związków lotnych (VOC) wymagają, aby urządzenia miały sprawność natryskową powyżej 65%. Brak informacji od producenta o tym parametrze powinien dać Ci do myślenia.

Zachowanie danej sprawności natrysku jest możliwie, tylko w określonym zakresie ciśnień, a więc dobrze je znać. Określenia „bardzo oszczędny” może oznaczać dużą efektywność aplikacji materiału, jak również małe zapotrzebowanie na powietrze. Długość natrysku zależna jest od parametrów malowania i lepkości materiału. Trudno ją porównać, zwłaszcza gdy tzw. mokry obszar natrysku może być o 50% krótszy niż sugerowana długość.

Możliwości, jakie oferują dostępne na rynku dysze, dobrze odzwierciedla zdolność przystosowania danego pistoletu do konkretnych wymagań, tempa pracy i lepkości materiału. Wszystko po to, aby nie przekroczyć zalecanego ciśnienia rozpylania. Warto wiedzieć, że pistolet wysokociśnieniowy zaaplikuje więcej materiału o danej lepkości w ciągu 1h niż model HVLP o podobnych rozmiarach. Wybór dyszy ma duże znaczenie na parametry pracy, a efekty będą się różnić w zależności od stosowanej technologii. Sugestie producentów, które informują o przeznaczeniu pistoletu, bywają bardzo pomocne w podjęciu decyzji.

Jaki pistolet lakierniczy wybrać?

Przed rozpoczęciem poszukiwań sprzętu, pomyśl o przeznaczeniu urządzenia. Czy będziesz z niego korzystał sporadycznie do malowania pojedynczych części, czy raczej pistolet będzie użytkowany każdego dnia? Ważne są parametry techniczne urządzenia, a wśród nich np. sprawność, która powinna przekraczać 65%. Brak informacji powinien wzbudzić Twoją ostrożność.

Wykorzystując zamieszczone w tekście informacje, możesz dopasować pistolet lakierniczy do własnych potrzeb. Z kolei najpotrzebniejsze lakiery samochodowe i akcesoria znajdziesz Alelakier.pl.



Ta strona używa plików cookie. Kontynuując używanie tej strony zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookie.
Zaakceptuj i zamknij.