Włącz obsługę Java Script w swojej przeglądarce aby strona wyświetlała się poprawnie.

Zapachy do auta świadczą o właścicielu. Jakie zapachy będą odpowiednie dla Ciebie?

 

Jazda samochodem może być dużo przyjemniejsza. W tym celu słuchasz ulubionej muzyki, stosujesz nakładki masujące na fotel czy delektujesz się gorącą kawą. Podróżowanie może być jeszcze bardziej komfortowe, jeśli dobierzesz zapach do samochodu. Na jaki się zdecydować?

 

Na jakie zapachy do auta się zdecydować?

Jeśli uważasz, że zapachy do auta nie wpływają na komfort podróży, to wiedz, że to jedna z pierwszych rzeczy, na którą zwracasz uwagę po wejściu do pojazdu. Podobnie sprawa wygląda z pasażerami, a także klientami, jeśli świadczysz usługi transportu osób (taxi). Warto zadbać, aby wewnątrz panował przyjemny zapach. Jest to szczególnie ważne przy częstym użytkowaniu auta i przewożeniu różnych rzeczy lub paleniu papierosów.

 

Na rynku dostępne są różne rodzaje odświeżaczy. Różnią się one sposobem instalacji, intensywnością czy wyglądem. Decydując się na perfumy do auta, masz do wyboru przynajmniej sześć typów odświeżaczy.

 

Perfumy do samochodu ze względu na typ:

  • zapach do samochodu w sprayu,
  • zapach do samochodu „choinka”,
  • zapach do samochodu w postaci żelowych kulek,
  • perfumy do samochodu w płynie,
  • perfumy do samochodu w postaci żelu z przyssawkami,
  • perfumy do  samochodu instalowane w gnieździe zapalniczki.

 

Sposób instalacji i aplikacji zapachów wpływa na wygodę ich użytkowania, intensywność, a także komfort użytkowania. W związku z tym warto wypróbować przynajmniej kilka podstawowych typów, aby znaleźć ten najwygodniejszy dla siebie. Sprawdź, jakie rozwiązanie będzie najlepsze w Twoim aucie.

 

Zapach do samochodu w sprayu

 

Najczęściej tego typu rozwiązania stosuje w wyjątkowych sytuacjach. Jeśli czyściłeś tapicerkę i pozostał na niej nieprzyjemny, chemiczny zapach, to możesz chcieć się szybko go pozbyć. W takiej sytuacji wystarczy rozpylić zapach we wnętrzu auta, aby pozbyć się jego poprzednika.

 

Zapach w sprayu unosi się w powietrzu zaledwie przez kilka chwil. Bardzo szybko usuwa go klimatyzacja, która wymienia powietrze wewnątrz pojazdu. Może utrzymać się chwilę dłużej, jeśli np. z bliskiej odległości i celowo skierujesz dozownik na element tapicerki. Nie zaleca się jednak takiego działania, bo może on pozostawić ślady i plamy, które trzeba będzie usunąć.

 

Z zapachem w sprayu nie można przesadzać pod względem ilości rozpylanego środka. Pomimo szybkiego działania klimatyzacji, jednorazowa duża dawka może spowodować duszności lub wywołać zawroty głowy.

 

Główne zalety zapachu w sprayu:

  • intensywny zapach,
  • łatwa aplikacja,
  • duża dostępność zapachów,
  • atrakcyjna cena.

 

Pamiętaj jednak, że spray to pojemnik pod ciśnieniem, który ma określone warunki przechowywania. Latem, gdy zostawiasz auto na pełnym słońcu, we wnętrzu robi się naprawdę gorąco. O ile pojemnik wytrzyma wysoką temperaturę, to bezpośrednia ekspozycja na słońce może spowodować niebezpieczeństwo.

 

Zapach do samochodu „choinka”

Charakterystyczne „drzewka” w kształcie choinki to popularny widok w wielu samochodach. Instaluje się je na lusterku wstecznym lub na uchwycie wewnątrz auta. Zapach do samochodu przyjmuje także inne kształty np. owoce, kwiaty czy owady. Kartonowa zawieszka ma aromatyzowany papier, który przy pomocy swoich właściwości zatrzymuje cząsteczki zapachowe.

 

Główną zaletą „choinek”, czyli wszystkich zawieszek kartonowych, jest niska cena. Duża grupa kierowców ceni to rozwiązanie ze względu na delikatny zapach. Część osób nawet stopniowo usuwa folię ochroną z odświeżacza, aby dodatkowo ograniczyć jego intensywność. A może tylko po to, żeby starczyło go na dłużej.

 

Perfumy do samochodu w formie zawieszek nie dominują w kabinie, a tym bardziej nie mdlą, co jest bardzo ważne, szczególnie dla kierowców. Jednocześnie rozwiązanie nie jest w stanie „przykryć” innych zapachów np. dymu tytoniowego. Może się zdarzyć, że „choinka” nie wystarczy do pozbycia się niepożądanych zapachów. Co więcej, część kierowców uważa, że zapachy do auta podawane na opakowaniach, różnią się od faktycznej kompozycji zapachowej.

 

Zapach do samochodu w postaci żelowych kulek

Tego typu perfumy do samochodu są zapakowane w woreczek z tworzywa sztucznego. Wiesza się go na lusterku lub przy uchwytach. Kierowcy cenią to rozwiązanie ze względu na długotrwały i intensywny zapach, który stopniowo się uwalnia. Gadżet docenią osoby, które cenią trwałość i moc zapachu. Poza lusterkiem wstecznym warto znaleźć inne miejsce, gdzie woreczek nie będzie przysłaniał toru jazdy.

 

Perfumy do samochodu w płynie

Niewielka szklana buteleczka z drewnianym korkiem to najczęstszy sposób dystrybucji tego rodzaju zapachów do samochodu. Perfum skutecznie odświeża zapach wewnątrz auta. Akcesorium jest odpowiednie dla dorosłych i dzieci, bo perfum, choć wyczuwalny, nie mdli. Wszystko za sprawą stopniowego uwalniania aromatu, które subtelnie wypełnia wnętrze samochodu.

 

Kierowcy wieszają butelki na lusterku wstecznym lub instalują na specjalnych uchwytach do kratek wentylacyjnych. Daje to możliwość regulacji intensywności zapachu przy pomocy nadmuchu. Warto pamiętać, że tego typu odświeżacze mogą zostawiać tłuste plamy, gdy przeciekają. W takiej sytuacji zapach szybciej się zużywa i pozostaje plama do sprzątnięcia.

 

Perfumy do samochodu w postaci żelu z przyssawkami

Przyciągają uwagę, a nawet intrygują. Przyssawki w żelu zawdzięczają swoją popularność dzięki niecodziennym kształtom. Soczysta truskawka, delfin czy jaszczurka to odświeżacze, które zmienią zapach wewnątrz samochodu, ale urozmaicą także jego wygląd.

 

Tego rodzaju perfumy do samochodu wykonane są z twardego żelu, który za pomocą przyssawek przymocujesz do szyby. Daje to pewność, że w trakcie trasy odświeżacz nie odpadnie. Perfum ma intensywny zapach, długo utrzymuje się w powietrzu i jest trwały.

 

Warto zauważyć, że dla niektórych kierowców i pasażerów zapach bywa zbyt intensywny. W takiej sytuacji lepiej zrezygnować z produktu i zastąpić go innym rodzajem odświeżacza, który jest równie skuteczny, ale nieco mniej intensywny.

 

Perfumy do  samochodu instalowane w gnieździe zapalniczki

Zapachy do auta montowane w gnieździe zapalniczki zostały zaprojektowane w taki sposób, aby dać Ci kontrolę nad intensywnością zapachu. Jednocześnie to dobra okazja, aby wydłużyć ich trwałość przy zachowaniu aromatu na ulubionym poziomie. 

 

Perfumy wymagają stałego dostępu do źródła zasilania, które czerpią z gniazda zapalniczki. Obecnie to miejsce często wykorzystywane do instalowania innych akcesoriów jak np. nawigacji czy wideorejestratora. Dla wygody postaw na rozgałęziacz, a także wykorzystaj potencjał portów USB. Obecnie to powszechne rozwiązanie instalowane w praktycznie w każdej klasie aut.

 

Kierowcy zauważają, że rozwiązanie nie jest bardzo wydajne, a to przekłada się na koszty eksploatacyjne. W tym wypadku najlepiej postawić na model z wymiennymi wkładami. Same perfumy są tańsze niż każdorazowy zakup całego zestawu.

 

Jaki zapach do samochodu wybrać?

Każdy ma swój gust, który nie musi wszystkim odpowiadać. Jeśli samochodem podróżujesz głównie w pojedynkę, postaw na ulubioną kompozycję. Z drugiej strony, gdy wozisz ludzi za pieniądze lub często masz pasażerów, wybierz coś bardziej zbalansowanego i delikatnego. Pamiętaj, że niektóre zapachy mogą działać na Ciebie drażniąco, a nawet usypiająco, co może stwarzać zagrożenie na drodze.

 

Przy wyborze perfum do samochodu unikaj:

  • zbyt słodkich aromatów na bazie jaśminu i lawendy – to zapachy sprzyjające relaksowi, obniżają koncentrację i mogą mdlić,
  • kompozycji orientalnych – są to tzw. aromaty ciężkie, które charakteryzuje duża intensywność i nuty korzenne, co może denerwować lub przesadnie uspokajać,
  • rumianku – zapach odpręża, a także opóźnia reakcje kierowcy i otępia zmysły,
  • zapachów przypominających jedzenie – świeże pieczywo, czekolada, pierniki to aromaty, które sprawiają, że momentalnie staniesz się głodny, a to może powodować rozdrażnienie.

 

Istnieje jednak grupa zapachów, które powszechnie uważa się za bezpieczne. Zazwyczaj kojarzą się ze świeżością i czystością. Dają efekt pobudzenia, ale nie nerwowości czy irytacji, co sprzyja koncentracji i lepszej uwadze.

 

Przy wyborze perfum do samochodu postaw na:

  • cytrusy – zapachy takie jak mięta, cytryna, bryza morska czy las iglasty pobudzają koncentrację i nie irytują,
  • kawa, cynamon, goździki – pozytywnie wpływają na koncentrację i samopoczucie podczas prowadzenia auta,
  • woń nowego samochodu – to nie żart, a hit ostatnich lat, który kojarzy się z nowością i czystością, co sprawia, że ostrożniej prowadzisz swoje „nowe” auto.

 

Kierowcy korzystają z zapachów, bo chcą, ale dla wielu to konieczność. Niezależnie od sytuacji warto postawić na odpowiedni aromat, czyli taki, który będzie pobudzał, ale nie drażnił. Dlatego dobrym sposobem jest przetestowanie kilku zapachów, aby odnaleźć te, które najlepiej na Ciebie wpływają. Masz też wybór, co do aromatów i możesz je sukcesywnie wymieniać, aby nie popaść w monotonię.

 

Jakie zapachy będą odpowiednie dla Ciebie?

Zapach do samochodu dopasuj według własnych preferencji. W tym celu przetestuj przynajmniej kilka z nich, aby mieć porównanie. Dotyczy to także sposobu dystrybucji perfum. Dla kogoś najlepsza okaże się „choinka”, a ktoś inny postawi na wiszącą fiolkę z wolno ulatniającym się aromatem.

 

Zwróć uwagę na to, jak konkretne zapachy wpływają na Ciebie. Jeśli zauważysz u siebie przesadną irytację podczas prowadzenia pojazdu lub ospałość, spróbuj na kilka dni pozbyć się zapachu z auta i sprawdź, czy coś się zmieniło. Jeśli Twoja uwaga się poprawiła, a jednocześnie jesteś bardziej opanowany, spróbuj postawić na inny zapach. W końcu natrafisz na ulubiony aromat, który poprawi komfort jazdy, a o to przecież chodzi.

Ta strona używa plików cookie. Kontynuując używanie tej strony zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookie.
Zaakceptuj i zamknij.